Siewnik zbożowy: porównaj modele, ceny i konfiguracje
Spis treści
- Siewnik zbożowy - co to jest i jakie ma podstawowe parametry techniczne
- Siewniki zbożowe używane - ile kosztują i na co zwrócić uwagę przy zakupie
- Siewnik zbożowy 2,7 m - model SR270 Agro-Masz: parametry, ceny opcji i wydajność
- Euro-Masz - siewnik zbożowy z redlicami i systemem hydrauliki: konfiguracja i koszty dodatkowe
- Procedura krok po kroku - jak prawidłowo konfigurować i eksploatować siewnik zbożowy
- FAQ - najczęściej zadawane pytania o siewniki zbożowe
Siewnik zbożowy - co to jest i jakie ma podstawowe parametry techniczne
Tekst opracowany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zasady i ograniczenia
Maszyna służąca do rozprowadzania nasion zbóż, roślin motylkowych i rzepaku nazywana jest siewnikiem zbożowym. Istnieją dwa główne typy - uniwersalne, które obsługują różne kultury, oraz dedykowane konkretnym gatunkom upraw. Siewnik zbożowy SR zaprojektowany został do wysiewu nasion zbóż, roślin motylkowych, rzepaku. Umożliwia również siew poplonów.
Siewnik zbożowy 2,5m S107/2 Meprozet
Parametry techniczne determinują efektywność i praktyczność urządzenia rolniczego. Szerokość robocza wynosząca 2,7 m umożliwia szybkie przetwarzanie większych powierzchni pola, redukując liczbę przejazdów maszyny. Pojemność zbiornika o pojemności 480 litrów zapewnia dłuższy czas pracy bez konieczności jego uzupełniania. Liczba redlic równa 23 sztukom gwarantuje równomierne rozłożenie nasion o różnej wielkości oraz kształcie. Standardowe zapotrzebowanie na moc silnika waha się od 50 do 70 KM, co odpowiada typowym jednostkom napędowym używanym w rolnictwie.
| Rozmiar [m] | Pojemność zbiornika [l] | Liczba redlic | Zapotrzebowanie na moc [KM] | Wydajność [ha/h] |
|---|---|---|---|---|
| 2,5 | 480 | 23 | 50-70 | 2,5 |
| 2,7 | 480 | 23 | 50-70 | 2,5 |
| 3,0 | 480 | 23 | 50-70 | 2,5 |
| 4,0 | 480 | 23 | 50-70 | 2,5 |
Wybór odpowiedniego rozmiaru siewnika zbożowego zależy od typowej powierzchni pola uprawowego rolnika. Dla małych gospodarstw rozmiar 2,5 m określany jest jako optymalny, natomiast dla większych zakres rozwija się do 4,0 m. Redlice stopkowe wyposażone w powierzchnię zębów zapewniają doskonałe przenoszenie nasion, szczególnie w przypadku pól o niskiej masie organicznej, gdzie talerzowe rozwiązania mogą nie radzić sobie z równomiernym rozłożeniem. Szerokość robocza ma bezpośredni wpływ na efektywność pracy na polu, a liczba redlic decyduje o jakości siewu.
Siewniki zbożowe używane - ile kosztują i na co zwrócić uwagę przy zakupie
Rynek używanych siewników zbożowych w 2026 roku charakteryzuje się dynamicznym rozwojem, z 231 ogłoszeniami dostępnymi na głównych platformach internetowych. Rolnicy szukający maszyn mogą korzystać z Allegro, OLX, Facebook oraz Instagram, gdzie oferty są prezentowane na cztery strony wyników wyszukiwania. Sortowanie odbywa się wg pozycji i wyświetlania, a dodatkowe filtry umożliwiają precyzyjne dopasowanie do wymagań. Najpopularniejsze marki to Euro-Masz, Agro-Masz oraz Bomet | Roltech, które różnią się segmentacją - Euro-Masz specjalizuje się w maszynach uniwersalnych, Agro-Masz oferuje modele z redlicami dwurzędowymi, a Bomet | Roltech konstruuje systemy hydrauliki. Typowymi rozmiarami dostępnych używanych maszyn są 2,5m, 2,7m, 3,0m oraz 4,0m - przykładem są siewniki zbożowe używane 3m, które cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na optymalną szerokość roboczą. Ceny zależą od wieku, stanu technicznego oraz wyposażenia dodatkowego. Parametry techniczne najważniejszych modeli używanych siewników zbożowych różnią się w zależności od producenta. Euro-Masz 2,7m posiada szerokość roboczą 2,7 m, pojemność zbiornika 480 l, 23 redlice, zapotrzebowanie mocy w przedziale 50-70 KM oraz wydajność 2,5 ha/h. Główne cechy to redlice stopkowe, hydrauliczne znaczniki oraz systemy zapobiegające zapychaniu. Agro-Masz SR270 oferuje podobne parametry, ale wyróżnia się konstrukcją z redlicami dwurzędowymi, klapkami zapobiegającymi zapychaniu i oświetleniem drogowym. Siewnik zbożowy SR zaprojektowany został do wysiewu nasion zbóż, roślin motylkowych, rzepaku. Umożliwia również siew poplonów. Opcjonalne ścieżki technologiczne z elektrycznym komputerem sterującym dostępne są za 6 080 zł, co istotnie podnosi wartość maszyny. Dla porównania cen, siewnik zbożowy 2 5m nowy może służyć jako punkt odniesienia, gdyż często jest tańszy niż używane modele wymagające remontu.
| Model | Szer. rob. [m] | Poj. zb. [l] | Redlic | Moc [KM] | Wydajność [ha/h] | Cena bazowa [zł] | Stan używany |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Euro-Masz 2,7m | 2,7 | 480 | 23 | 50-70 | 2,5 | 38 500 | Dobry |
| Agro-Masz SR270 | 2,7 | 480 | 23 | 50-70 | 2,5 | 42 000 | Jak nowy |
| Bomet 3,0m | 3,0 | 520 | 25 | 60-80 | 3,0 | 48 500 | Do remontu |
| Marka inna 2,5m | 2,5 | 450 | 20 | 45-65 | 2,2 | 28 000 | Nowy |
Przed finalizacją zakupu używanego siewnika należy przejść przez 10 istotnych kryteriów. 1. Sprawdź stan techniczny redlic - czy nie są zużyte, czy nie ma pęknięć. 2. Zweryfikuj pojemność zbiornika - czy rzeczywiście 480 l, czy nie ma korozji. 3. Przetestuj hydraulikę - czy znaczniki działają płynnie, czy nie ma wycieków. 4. Ocenić stan kół dogniatających - czy nie są zużyte, czy nie potrzebują wymiany. 5. Sprawdzić liczbę i stan ścieżek technologicznych - czy wszystkie działają, czy nie ma uszkodzeń. 6. Przeprowadzić test jazdy - czy maszyna jedzie równo, czy nie ma wibracji. 7. Zweryfikować stan mocy - czy silnik pracuje prawidłowo, czy nie ma wycieków oleju. 8. Sprawdzić dokumentację - czy istnieją książki serwisowe, historia pracy. 9. Ocenić stan elementów ochronnych - czy klapki zapobiegające zapychaniu są w dobrym stanie. 10. Porównać cenę z rynkową - czy oferta jest konkurencyjna w stosunku do podobnych modeli. Siewnik zbożowy - posiada - redlice stopkowe, co wpływa na precyzję siewu. Euro-Masz - oferuje - maszyny uniwersalne, a Agro-Masz - wyposaża - w system hydrauliki. Przy zakupie siewnik zbożowy 2 5m nowy można porównać bezpośrednio z ofertą używanych - różnica w cenie często wynika z gwarancji i gwarancji producenta. Brak historii serwisowej to duży sygnał ostrzegawczy, który może skutkować ukrytymi usterkami. Całkowity koszt eksploatacji siewnika zbożowego można obliczyć przy pomocy następującej formuły: Koszt całkowity = (Koszt paliwa na ha × powierzchnia) + (Amortyzacja roczna × liczba lat eksploatacji) + Koszty serwisowe. Dla przykładu przy średnim zużyciu paliwa 30 l/ha i cenie 6,00 zł/l koszt paliwa na hektar wynosi 180 zł. Amortyzacja przy cenie zakupu 50 000 zł i żywotności 10 lat to 5 000 zł rocznie. Dodatkowe koszty serwisowe szacuje się na 2 000 zł rocznie. Przy powierzchni 100 ha: 100 × 180 = 18 000 zł paliwa, 5 000 × 10 = 50 000 zł amortyzacji, 2 000 × 10 = 20 000 zł serwis. Razem: 88 000 zł. Warto zauważyć, że przy zakupie siewnika zbożowego 2 5m nowego koszty będą niższe niż przy używanym z większą ilością remontów, co czyni nowe maszyny bardziej opłacalnymi w dłuższym okresie. WYDAJNOŚĆ SIEWNIKA [HAH] DLA POPULARNYCH MODELI
Siewnik zbożowy 2,7 m - model SR270 Agro-Masz: parametry, ceny opcji i wydajność
Siewnik zbożowy SR270 firmy Agro-Masz przedstawia nowe rozwiązanie w segmencie maszyn rolniczych o szerokości roboczej 2,7 m. Model ten charakteryzuje się pojemnością zbiornika 480 l oraz 23 redlicami, co zapewnia równomierne rozprowadzanie nasion o różnym typie i różnej wielkości. Wydajność siewnika wynosi 2,5 ha/h przy zapotrzebowaniu na moc w przedziale 50-70 KM, co czyni go idealnym wyborem dla średnich i dużych gospodarstw rolnych.
Siewnik zbożowy 2 7m nowy wyposażony jest w system stopkowych redlic dwurzędowych oraz uniwersalne, dzielone koła, które zwiększają stabilność i przyczepność na różnych powierzchniach polowych. Dzięki temu urządzenie może skutecznie pracować zarówno na glebach o niskiej masie organicznej, jak i na bardziej ubitych powierzchniach. Konstrukcja umożliwia zarówno samodzielną eksploatację, jak i pracę w zestawie z agregatami hydropak, co zwiększa wszechstronność rozwiązania.
| Opcja | Koszt [zł] |
|---|---|
| Ścieżki technologiczne mechaniczne | 2 400 |
| Ścieżki elektryczne ON/OFF | 3 500 |
| Ścieżki elektryczne z komputerem | 6 080 |
| Czujnik niskiego poziomu ziarna | 230 |
| Czujnik prędkości siewnika | 230 |
| Czujnik obrotów wałka | 230 |
| Ścieżki przedwschodowe | 4 440 |
| Wersja z redlicami dwutalerzowymi | 13 600 |
Rozbudowa modelu SR270 umożliwia instalację różnorodnych opcji, które podnoszą efektywność i precyzję siewu. Ścieżki technologiczne mechaniczne oraz elektryczne z systemem ON/OFF pozwalają na lepszą kontrolę procesu rozprowadzania nasion. Wersja z redlicami dwutalerzowymi, choć zwiększająca cenę o 13 600 zł, zapewnia doskonałe dopasowanie siewu do warunków glebowych i typów upraw.
Siewnik SR270 - posiada - 23 redlice, co umożliwia precyzyjne rozprowadzanie nasion o różnych parametrach. Szerokość robocza 2,7 m - zapewnia - efektywność 2,5 ha/h dzięki optymalnej kombinacji wielkości i liczby redlic. Redlice stopkowe - są - idealne dla pól o niskiej masie organicznej, gdzie wymagana jest równomierna głębokość siewu.
Siewnik zbożowy agro masz znajduje zastosowanie w trzech głównych obszarach: siew nasion zbóż, roślin motylkowych oraz rzepaku. Urządzenie umożliwia także siew poplonów, co czyni go wszechstronnym narzędziem dla rolników praktykujących rotację upraw. Dla pól o niewielkiej masie organicznej redlice stopkowe są optymalnym wyborem, zapewniając równomierne rozdrabnianie gleby i precyzyjny siew.
Euro-Masz - siewnik zbożowy z redlicami i systemem hydrauliki: konfiguracja i koszty dodatkowe
Siewnik Euro-Masz z redlicami stopkowymi oraz hydrauliczną instalacją został zaprojektowany do efektywnego wysiewu nasion zbóż na powierzchni 2,7 metra. Model charakteryzuje się 23 redlicami stopkowymi, zbiornikiem o pojemności 480 litrów oraz zapotrzebowaniem na moc w przedziale 50-70 KM. Maszyna wyposażona jest w hydrauliczne znaczniki oraz system docisku redlic z regulacją bezstopniową, co zapewnia równomierne rozprowadzanie nasion. Dokładny projekt konstrukcyjny, w tym klapki zapobiegające zapychaniu, czyni ten siewnik zbożowy agro masz solidnym wyborem dla profesjonalnych rolników. Główne parametry techniczne Euro-Masz determinują jego przeznaczenie dla upraw ziaren oraz roślin okrytowych. Szerokość robocza 2,7 m pozwala na szybkie przemieszczanie się po polu, a pojemność zbiornika 480 l umożliwia długotrwałą pracę bez przestojów. Liczba redlic 23 szt. zapewnia precyzyjne rozłożenie nasion przy minimalnym rozpraszaniu. System hydrauliczny umożliwia dynamiczną regulację siły docisku, co jest szczególnie istotne przy pracy na nierównym podłożu. Analiza dostępnych opcji konfiguracyjnych i ich kosztówKażdy z czujników dodatkowych dostępnych w wersji Euro-Masz kosztuje 230 zł, co czyni ich montaż niezwykle dostępną opcją dla rolników poszukujących zwiększonej precyzji. Czujnik niskiego poziomu ziarna pozwala uniknąć zużycia nasion przy przypadkowym opróżnianiu zbiornika, a czujnik prędkości siewnika zapewnia stałą wydajność przy zmiennych warunkach terenowych. Obroty wałka mierzone są za pomocą czujnika, co umożliwia optymalizację dawki nasion w zależności od rodzaju uprawy. Rozbudowa o ścieżki technologiczne przedwschodowe wymaga inwestycji 4 440 zł, ale znacząco podnosi efektywność pracy na nowo przygotowanych glebach. Dostępne są trzy wersje ścieżek: mechaniczne załączane za 2 690 zł, elektryczne z funkcją ON/OFF za 3 510 zł oraz wersja z komputerem sterującym za 6 080 zł. Różnice pomiędzy wersjami elektrycznymi a mechanicznymi polegają na stopniu automatyzacji oraz możliwościach integracji z innymi systemami sterowania na maszynie. Siewnik zbożowy SR służy do wysiewu zbóż, roślin motylkowych oraz rzepaku.Informacje o dostępności części zamiennych i platformach sprzedażowychWspółpraca z renomowanymi platformami sprzedaży umożliwia dostęp do zarówno nowych, jak i używanych egzemplarzy Euro-Masz. Głównymi punktami kontaktowymi są Allegro, OLX, YouTube, Facebook oraz Instagram. Dostępność części zamiennych zapewnia 9 głównych kategorii, w tym 12 podkategorii: głębosz (1), kultywatory (2), peleciarka (1), wały, wózki widłowe, ładowarka teleskopowa (5), gospodarstwa (1). Dodatkowe akcesorium w postaci siewnika zbożowego 3m talerzowego znacznie zwiększa możliwości maszyny w trudnych warunkach glebowych. Rodzaje części zamiennych obejmują nie tylko elementy mechaniczne, ale także komponenty elektroniczne i hydrauliczne. Wały napędowe, koła zamachowe oraz zestawy czujników są regularnie dostępne w serwisach posprzedażnych. Warto przyjrzeć się ofercie na platformach, gdzie można znaleźć zarówno oryginalne części, jak i akceptowane zamienniki. Zestawienie modeli Euro-Masz w formie tabeli porównawczejPoniższa tabela prezentuje różnice pomiędzy poszczególnymi wersjami siewników zbożowych dostępnych w ofercie Euro-Masz. Model bazowy to wersja standardowa, natomiast kolejne pozycje uwzględniają zwiększoną funkcjonalność dzięki dodatkom. ModelSzerokość roboczaPojemność zbiornikaLiczba redlicWydajnośćMoc wymaganaCena bazowaEuro-Masz SR2702,7 m480 l232,5 ha/h50-70 KM0,00 złEuro-Masz SR270 + 3-rzędowe2,7 m480 l232,5 ha/h50-70 KM1000 złEuro-Masz SR270 + talerz kopiący2,7 m480 l232,5 ha/h50-70 KM12 800 złEuro-Masz SR270 + talerz kopiący czyszczący2,7 m480 l232,5 ha/h50-70 KM16 000 złModele z talerzem kopijącym czyszczącym oferują najwyższy poziom czystości ziarna dzięki dodatkowej funkcji odrdzewiania i oddzielaniu popiołu. Wersja z dwoma talerzami kopijącymi (dostępna w cenie 19 800 zł) zapewnia jeszcze lepszą separację elementów zanieczyszczających, co jest istotne przy uprawach ziaren o wysokiej zawartości popiołu. Wszystkie modele zachowują spójną szerokość roboczą 2,7 m oraz identyczne parametry wydajnościowe.
Procedura krok po kroku - jak prawidłowo konfigurować i eksploatować siewnik zbożowy
Poprawna konfiguracja i eksploatacja siewnika zbożowego wymaga ścisłego przestrzegania kolejności czynności, które zabezpieczają optymalną wydajność oraz równomierne rozłożenie nasion w polu. Przed rozpoczęciem pracy należy przeprowadzić weryfikację dokumentacji technicznej i historii maszyny, co jest fundamentalne dla uniknięcia nieprzewidzianych usterek.
Parametry techniczne urządzenia do rozsiewu nasion zbóż ustala się najpierw poprzez regulację głębokości siewu. Dźwignia umożliwia ustawienie od 15 do 45 mm zgodnie z normą PN-EN 13427, co pozwala dostosować maszynę do warunków glebowych danego pola.
- Ustaw głębokość siewu za pomocą dźwigni regulacji, kontrolując wartość w przedziale 15-45 mm wg normy PN-EN 13427.
- Wejdź na poziom redlic i ustaw liczbę nasion na metr, np. 150 nasion/m dla pszenicy, a następnie przelicz na podstawie średnicy cewki.
- Wykonaj test kręconego siewu przy użyciu rynienek do próby kręconej, monitorując równomierność rozłożenia nasion w pasie 2,7 m szerokości.
- Zamknij pokrywę zbiornika i uruchom silnik pompy hydraulicznej, ustawiając ciśnienie robocze do 12-15 bar.
- Przed rozpoczęciem siewu przeprowadź test pracy ściągaczy, sprawdzając synchronizację z ruchem koła holownika.
W praktyce kalibracja redlic różni się w zależności od typu siewnika. Dla modeli z redlicami stopkowymi trzema rzędami cewka ma średnicę 0,5 mm, co daje 225 nasion na metr kwadratowy. W przypadku redlic dwurzędowych średnica wynosi 0,7 mm, co odpowiada 150 nasion/m² przy tej samej liczbie nasion na metr. Siewnik zbożowy SR270 Agro-Masz posiada szerokość roboczą 2,7 m oraz pojemność zbiornika 480 l, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla pól średniej wielkości.
| Typ redlic | Średnica cewki [mm] | Nasiona/m² przy 150 nasion/m |
|---|---|---|
| Stopkowe 3-rzędowe | 0,5 | 225 |
| Dwurzędowe | 0,7 | 150 |
Model wyposażony jest w 23 redlice stopkowe o zapotrzebowaniu na moc 50-70 KM, a wydajność siewu wynosi 2,5 ha/h przy optymalnych warunkach glebowych. Cena bazowa siewnika w wersji z redlicami dwurzędowymi wynosi 19 800 zł, co stanowi konkurencyjną ofertę w segmencie średniej szerokości pasa.
System ścieżek technologicznych dostępny jest w czterech wariantach cenowych: 2 400 zł, 3 500 zł, 4 300 zł i 7 110 zł. Wybór zależy od poziomu automatyzacji wymaganego w danym sezonie. Mechaniczne załączanie zapewnia prostą, ale skuteczną kontrolę, natomiast wersja z komputerem sterującym umożliwia zaawansowane programowanie tras.
Przed każdym sezonem wymień olej w układzie hydraulikomierza i sprawdź szczelność uszczelnień przy użyciu testu ciśnieniowego do 20 bar. Kalibrację redlic przeprowadzaj raz w roku, porównując rzeczywistą liczbę nasion w 10 metrach pola z wartościami podanymi w instrukcji. Dla pól o niskiej masie organicznej preferuj redlice stopkowe, które lepiej radzą sobie z jednolitym rozłożeniem nasion w gładkiej glebie.
Unikaj mylenia parametrów technicznych redlic różnych producentów - zawsze korzystaj z tabeli porównawczej zawierającej średnice cewek i przeliczniki nasion. Nieprawidłowe ustawienie prowadzi do strat wydajności do 15%, dlatego test kręconego siewu przed pierwszym użyciem jest nieodzowny.
FAQ - najczęściej zadawane pytania o siewniki zbożowe
W tej sekcji znajdziesz odpowiedzi na najczęstsze wątpliwości dotyczące wyboru, konfiguracji i eksploatacji siewników zbożowych. Odpowiedzi oparte są na aktualnych danych technicznych oraz praktycznej wiedzy ekspertów.
Jak rozpoznać zużyte redlice w siewnikach zbożowych?
Zużycie redlic można ocenić trzema głównymi cechami. Pierwsza cecha to zużycie powierzchni roboczej - przy wartościach przekraczających 1,5 mm wymiana jest wymagana. Druga cecha dotyczy stanu krawędzi, gdzie charakterystyczne ślady ścinania zbóż wskazują na konieczność regeneracji. Trzeci parametr to zużycie łożysk, które manifestuje się typowymi dźwiękami i luzami przy obrocie. Redlice stopkowe podlegają ocenie zgodnie z normą PN-EN 13414-1 dotyczącą ścinania materiałów.
Czy można zamontować ścieżki technologiczne w starszym modelu?
Montaż ścieżek technologicznych wymaga dodatkowego napędu hydraulicznego lub elektrycznego, a także spełnienia warunków kompatybilności. Istotny jest obecny otwór montażowy oraz dodatkowe złącze elektryczne. Dostępne są trzy wersje cenowe - 2 400 zł za wersję mechaniczną, 3 500 zł za ON/OFF oraz 4 300 zł za sterownik. Instalacja wymaga wykonania zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa z 2023 r. w sprawie wymagań technicznych maszyn rolniczych.
Jakie są różnice między siewnikiem talerzowym a stopkowym?
Oba typy siewników różnią się pod względem nośności i wymagań co do masy pola. Siewnik z talerzem do zboża osiąga wydajność do 2 ha/h, natomiast model z redlicami stopkowymi - do 3 ha/h. Oba rozwiązania nadają się do siewu rzepaku oraz roślin motylkowych. Przykładowa konfiguracja to siewnik 2,7 m z redlicami stopkowymi wyposażony w 23 szt. elementów. Szerokość robocza oraz wydajność siewu są istotnymi parametrami przy wyborze.
Gdzie kupić części zamienne do siewnika Euro-Masz?
Do zakupu części zamiennych do maszyn rolniczych można się zwrócić do trzech głównych źródeł. Oficjalny serwis AGRO-MASZ oferuje części pod numerami katalogowymi, a platformy Allegro i OLX umożliwiają wyszukiwanie przy pomocy frazy 'części Euro-Masz'. Specjalistyczne grupy na Facebooku również pomagają w znalezieniu odpowiednich elementów. W ofercie dostępnych jest 9 produktów w kategorii 'części do maszyn', w tym głębosze, kultywatory i peleciarki.
Jak obliczyć koszt eksploatacji siewnika przy paliwie 6,20 zł/l?
Koszt eksploatacji siewnika kalkuluje się według wzoru: koszt = (zużycie paliwa [l/ha] × cena paliwa [zł/l]) + amortyzacja. Dla średniego siewnika 2,7 m zużycie wynosi ok. 12 l/ha, co przy cenie 6,20 zł daje 74,40 zł/ha. Przykładowe pole 10 ha wymaga 120 l paliwa, co przekłada się na 744 zł kosztu paliwa. Amortyzację metodą liniową należy dodać do tego wyniku. Tabela poniżej przedstawia szczegółowe elementy kosztu.
| Element kosztu | Wartość | Jednostka |
|---|---|---|
| Zapotrzebowanie na paliwo | 12 | |
| Cena paliwa | 6,20 | |
| Koszt paliwa | 74,40 |
Czy siewnik zbożowy nadaje się do siewu rzepaku?
Tak, model SR270 oraz inne urządzenia do rozsiewu nasion zbóż z redlicami stopkowymi są dedykowane do siewu rzepaku. Siewnik zbożowy SR zaprojektowany został do wysiewu nasion zbóż, roślin motylkowych, rzepaku. Dodatkową zaletą jest możliwość siewu poplonów oraz precyzyjne rozłożenie nasion przy zachowaniu wymaganej głębokości. Modele te zapewniają równomierny rozkład oraz minimalizują straty nasion.