Średnie ceny pszenżyta – gdzie je sprawdzać i kiedy warto sprzedać zboże?

Pszenżyto jest znanym i dobrze znanym zbożem uprawianym w Polsce. Jego popularność wynika przede wszystkim z obfitego plonowania, ale też z odporności na niekorzystne warunki glebowe i pogodowe. Średnie ceny pszenżyta różnią się zależnie od regionu, sezonu, czy jakości ziarna. By dowiedzieć się, jaka jest obecnie cena pszenżyta, trzeba zajrzeć do aktualnych stawek.

Co wpływa na cenę pszenżyta?

Cena pszenżyta, podobnie zresztą jak i innych zbóż, zależy od wielu czynników. Najczęściej wymienia się takie jak:

  • globalne ceny zbóż, 
  • koszty produkcji, 
  • popyt na rynku krajowym i międzynarodowym,
  • warunki pogodowe.

Rolnicy dobrze znają tę branżę i wiedzą, że cenę, po jakiej sprzedadzą zboże, poznają dopiero w okresie żniw. Jak wynika z obserwacji, w ostatnich latach ceny pszenżyta utrzymywały się na stałym poziomie. Choć zdarzało się, że w czasie niesprzyjających warunków pogodowych, chwilowo ulegały niewielkiemu wzrostowi. 

Gdzie sprawdzić średnie ceny pszenżyta?

By być na bieżąco z cenami pszenżyta i móc łatwiej przewidywać przyszłe stawki, warto zaglądać do serwisów publikujących aktualne ceny zbóż. Jednym z nich jest Agronomist. Na stronie: https://agronomist.pl/srednie-ceny/zboza/pszenzyto każdego dnia ukazują się nie tylko ceny pszenżyta, ale też innych plonów — np: https://agronomist.pl/srednie-ceny/zboza/kukurydza czy https://agronomist.pl/srednie-ceny/zboza/owies. Witryna służy zarówno kupującym, jak i sprzedającym. 

Czy warto przechowywać ziarno, czekając na lepszą cenę?

Wielu rolników, nie akceptując aktualnych cen zbóż, postanawia przechować ziarno do momentu, aż cena wzrośnie. Czy jednak to rzeczywiście dobry pomysł? Nie ma w tym nic złego, o ile rolnik może pozwolić sobie na taki przestój, a także ma możliwość przechowania plonów w odpowiednich warunkach. 

Ziarno, które będzie przechowywane, musi mieć odpowiednią wilgotność. Podaje się, że nie może ona przekraczać 14%. Drugą ważną kwestią jest czystość ziarna. Należy pamiętać, że obecność w zbożu takich zanieczyszczeń jak nasiona chwastów, czy zielone liście, prowadzi do zwiększenia wilgotności ziarna. Dlatego zboże, które będzie magazynowane, nie powinno zawierać więcej niż 5% zanieczyszczeń. 

Magazynowanie pszenżyta musi odbywać się w odpowiednich warunkach, w silosach blaszanych, betonowych lub magazynach płaskich. Zanim ziarno trafi do magazynu, trzeba sprawdzić jego szczelność, czystość oraz izolację od czynników zewnętrznych.

Jeżeli szykujesz się do zbiorów pszenżyta albo chcesz sprzedać ziarno, które magazynujesz od jakiegoś czasu, regularnie sprawdzaj średnią cenę zboża. Dzięki temu przewidzisz najlepszy moment na jego sprzedaż.

Treść promocyjna



Zobacz także:
Photo of author

Dominik

Dodaj komentarz