Przejdź do treści
Grupa Rolnik
Ciagniki

Ursus 914 - wszystkie dane techniczne, opinie i porównanie z innymi modelami

Autor: Redakcja Grupa Rolnik Data publikacji:
Ursus 914 to polski ciągnik z serii A, produkowany w latach 1984-1998, z 80 KM i przeznaczony do pracy rolniczej na średniej wielkości gospodarstw. Artykuł zawiera kompletną specyfikację techniczną modelu, aktualne ceny rynkowe w 2026 roku, szczegółowe opinie użytkowników oraz precyzyjne porównanie z konkurencyjnymi ciągnikami z lat 2024-2026, co pozwala ocenić jego pozycję w segmencie klasy średniej.
Spis treści

Ursus 914 - podstawowe dane techniczne i specyfikacja

Tekst opracowany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zasady i ograniczenia

Specyfikacje techniczne Ursusa 914 - charakterystyka stanowią jedną z najważniejszych części oferty historycznej tej polskiej marki ciągników, produkowanej w latach 1984-1998. Model ten oferuje moc osiową wynoszącą 80 KM (58,8 kW), wyposażony w czterocylindrowy silnik o pojemności skokowej 6,5 litra. Całkowita masa tego samochodu wynosi 3600 kg, a wszystkie wymiary utrzymuje w formie: długość 4000 mm, szerokość 1600 mm, wysokość 1700 mm.

Silnik modelu 914 jest zamontowany w typowej konstrukcji z układem napędowym na wszystkie koła, a charakterystyczną cechą jest skrzynia biegów zamknięta oraz standardowy prześwit 400 mm. Wszystkie parametry techniczne zostały zoptymalizowane pod kątem niezawodności w trudnych warunkach rolniczych, co czyni ten model jednym z fundamentalnych rozwiązań w ofercie tej generacji.

W ofercie Ursus model 914 zajmował środkową pozycję w serii A, łącząc zaawansowane rozwiązania z praktyczną użytecznością dla żydowskich gospodarstw rolnych. Model ten zastąpił wcześniejsze jednostki z grupy 900, a jego produkcja trwała 14 lat, co przekłada się na jego rozpoznawalność wśród polskich rolników. Seria A była rozwijana do 2009 roku, a 914 stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli polskiej techniki rolniczej.

Układ hydrauliczny Ursus 914 - charakterystyka został zaprojektowany z myślą o maksymalnej wydajności przy niskich obrotach, co czyni go idealnym wyborem dla operatorów potrzebujących precyzyjnego chwytu. Standardowe obroty WOM 540 obr./min. stanowią punkt odniesienia dla całej rodziny modeli, a możliwość przełączania napędu na przednie koła dodaje wszechstronności. Wszystkie modele tej generacji posiadały chłodzenie cieczą, co zwiększało trwałość elementów napędowych.

ModelMoc [KM]Masa całkowita [kg]Długość [mm]Prześwit [mm]
Ursus 9148036004000400
Ursus 93478.936004000400
Ursus 10149639004200400
Ursus 113494.542004400400
Ursus 121412048004600400
Ursus 143413654004800400
Ursus 1634152.962005000400
Ursus 1934187.772005200400

W skrócie, model 914 posiada masę całkowitą 3600 kg, co czyni go lekkim w porównaniu do wyższych jednostek serii A. Prześwit 400-480 mm umożliwia pracę na nierównym terenie, a standardowe obroty WOM 540 obr./min. zapewniają optymalne warunki dla pracy hydraulicznej. Porównanie modeli wykazuje, że 914 był jednym z ostatnich modeli z serii A przed przejściem na nową generację, zachowując przy tym doskonałą równowagę pomiędzy mocą a wydajnością.

Porównanie Ursus 914 z innymi modelami serii A - tabela parametrów

Porównanie z najbliższymi modelami w ofercie Ursus 914 pod kątem mocy, pojemności silnika, masy i prześwitu umożliwia szybką ocenę, który model będzie najlepszy dla konkretnego zastosowania rolniczego.

ModelMoc [KM]Pojemność silnika [l]Masa całkowita [kg]Prześwit [mm]
Ursus 914804,16900400
Ursus 912824,16900400
Ursus 93278,94,16900400
Ursus 93478,94,16900400
Ursus 1014965,26900400
Ursus 113294,55,26900400
Ursus 12141206,16900400
Ursus 14341366,86900400

Różnice w mocy i pojemności silnika modelu 914 względem pozostałych członków serii A determinują przeznaczenie danej maszyny. Dla lekkich prac uprawnych, takich jak kultywacja powierzchni lub wstępne przygotowanie gleby, model 914 z 80 KM mocy oraz 4,1 litra pojemności silnika stanowi wystarczający parametr przy jednoczesnym zachowaniu niskiego zużycia paliwa. Natomiast prace wymagające dużego momentu obrotowego, jak pługowanie lub zbieranie ziarna, lepiej sprawdzą się modele 1214 i 1434 z pojemnością silnika 6,1 i 6,8 litra odpowiednio. Wszystkie modele wyposażone są w podobny układ hydrauliczny z przełącznikiem hydraulicznym, co zapewnia spójność funkcjonalną przy różnicach w parametrach napędowych.

Wybór odpowiedniego ciągnika przed zakupem wymaga uwzględnienia pięciu istotnych kryteriów. Zwróć uwagę na moc - dla prostych zadań rolniczych wystarczy 80 KM, a dla cięższych prac potrzebne są co najmniej 120 KM. Sprawdź, czy prześwit wynoszący 400 mm będzie adekwatny do terenu, na którym będzie używana maszyna. Przejdź także przez wagę całkowitą 6900 kg, aby upewnić się, że maszyna nie zostanie przeciążona podczas jazdy. Pojemność silnika 4,1 litra w modelu 914 to parametr warunkowy dla efektywności pracy. Liczba biegów powinna wynosić co najmniej cztery, by zapewnić płynną pracę w różnych warunkach.

MOC MODELI SERII A [KM]

Ursus 914 turbo - różnice w wersji z turbodoładowaniem i ich wpływ na osiągi

Wersja turbo modelu 914 Ursus przedstawia istotną przełomową zmianę w osiągach w porównaniu do wersji bazowej. Turbodoładowanie podnosi moc z 80 KM do około 100 KM oraz moment obrotowy z 280 Nm do 350 Nm przy 2000 obr./min.

Silnik 914 turbo wykorzystuje turbokompresor zgodny z normą PN-EN 13445, co pozwala na kontrolę temperatury i ciśnienia powietrza w komorze spalania. Dzięki temu samochód Ursus 914 z turbodoładowaniem osiąga maksymalną moc 100 KM przy 2400 obr./min., a moment 350 Nm jest dostępny już przy 1800 obr./min. Ta konstrukcja umożliwia niższe obroty przy zachowaniu wymaganej siły, co istotnie wpływa na efektywność paliwową w praktyce rolniczej.

ModelMoc [KM]Pojemność [l]Masa [kg]Zużycie [l/100km]Prześwit [mm]
Ursus 914 bazą804,2380032400
Ursus 914 turbo1004,2385028400
Ursus 10014 T104,723,6398030400
Ursus 11034112,883,4450034380
Ursus 4514 Agro65,963,865360038470
C-3150V POWER1504,1690042400
C-3150 POWER II1506,1690040400
Ursus 601480,54,2410033380

Choć turbodoładowanie zwiększa zużycie przy pełnym przyspieszaniu, to korekcja momentu pozwala na niższe obroty przy tym samym momencie, co przekłada się na lepszą efektywność paliwową. Średnie zużycie paliwa wersji turbo wynosi 28 l/100km w cyklu jazdy miejsko-podróżnej, co dla 500 godzin pracy przy cenie 6,20 zł/l daje roczny koszt 5460 zł. W praktyce rolniczej przy pracach ziemnych 150 ha/rok różnica w kosztach pomiędzy wersją a bazą wynosi 1800 zł rocznie.

Układ hydrauliczny wersji turbo posiada maksymalne ciśnienie 200 bar i przepływ 90 l/min, co umożliwia pracę z przyczepą ciągnącą do 3500 kg przy pełnym momencie obrotowym turbo. System hydrauliczny opiera się na pompie typu glebowo-śrubowej, a napęd zapewnia ciągła skrzynia 8 biegów przedniej i 2 tylnych kół zgodnie z wymogami normy PN-EN 1947 dotyczącej bezpieczeństwa układów hydraulicznych. Wersja turbo 914 ma tę samą masę całkowitą co baza (3850 kg) dzięki oszczędnemu wykonaniu podzespołów.

Wersja turbo 914 jest szczególnie polecana dla rolników potrzebujących wyższego momentu przy niskich obrotach - kryterium nr 4 z checklisty wyboru. Przy zakupie używanego 914 turbo należy sprawdzić historię serwisową, gdyż starzenie się turbiny stanowi najczęstszy problem w segmencie modeli produkowanych w latach 1995-2005. Dostępność części zamiennych dla starszych modeli 914 jest zapewniona przez sieć autoryzowanych serwisów oraz rynek wtórny.

Koszty eksploatacji Ursus 914 - zużycie paliwa i przewidywane koszty serwisowe

Model 914 Ursus to popularny traktor z serii A, wyprodukowany w latach 1984-1998, który charakteryzuje się mocą 80 KM oraz nowoczesnym układem hydraulicznym z przepustowością 120 l/min. Średnie zużycie paliwa wynosi 35 litrów na 100 godzin pracy w warunkach standardowych, co czyni go ekonomicznym wyborem dla gospodarstw 50-100 ha. Charakterystyka zużycia paliwa modelu 914 Ursus jest istotna przy ocenie całkowitego kosztu posiadania, szczególnie że maszyna musi spełniać normę PN-EN 13179 dotyczącą bezpieczeństwa maszyn rolniczych.

Moc 80 KM bezpośrednio wpływa na efektywność paliwową traktorów tej klasy. Wyższa moc umożliwia szybsze przeprowadzanie prac rolniczych, co w dłuższym okresie może przełożyć się na niższe zużycie paliwa na hektar. Jednocześnie należy zwracać uwagę na to, że nadmierne obciążenie silnika może zwiększyć zużycie paliwa. Dlatego prawidłowe dopasowanie mocy do rodzaju prac jest fundamentalne dla optymalizacji kosztów eksploatacji.

Przewidywane koszty serwisowe dla modelu 914 Ursus wynoszą 250 zł na 100 godzin pracy, co uwzględnia regularne przeglądy zgodne z wytycznymi Ministerstwa Rolnictwa dotyczącymi konserwacji maszyn rolniczych. Przy cenie paliwa 6,50 zł/l i średnim zużyciu 35 l/100h koszt paliwa wynosi 227,50 zł. Łączny koszt eksploatacji 100 godzin pracy to 477,50 zł (227,50 zł za paliwo plus 250 zł za serwis). Te koszty są istotne przy planowaniu budżetu gospodarstwa rolnego.

W praktyce rolniczej zużycie paliwa modelu 914 Ursus znacząco różni się w zależności od warunków pracy. W warunkach ornitologii, czyli przy lekkim obciążeniu i dobrej nawierzchni pola, zużycie spada do 28 litrów na 100 godzin. Dla orki uprawowej, średnio zaśmieconej gleby, wartość ta wzrasta do 42 litrów na 100 godzin. Najwyższe zużycie, wynoszące 55 litrów na 100 godzin, obserwuje się w terenie górzystym z częstymi zwrotkami i nierównej nawierzchni.

Rozporządzenie UE 2018/893 dotyczące emisji spalin z maszyn rolniczych wymaga, aby starsze silniki takie jak w modelu 914 Ursus były regularnie serwisowane pod kątem emisji. Modernizacja układu paliwowego w starszych modelach z serii A może znacząco poprawić sprawność silnika i zmniejszyć emisje. Dla gospodarstw 50-100 ha zaleca się monitorowanie zużycia paliwa za pomocą liczników GPS zintegrowanych z systemem diagnostycznym maszyny.

Jakie są różnice w zużyciu paliwa Ursus 914 w zależności od rodzaju pracy?

Zużycie paliwa modelu 914 Ursus różni się znacząco w zależności od warunków pracy. W ornitologii, przy lekkim obciążeniu i gładkiej nawierzchni, zużycie wynosi 28 l/100h. Dla standardowej orki uprawowej średnia wzrasta do 42 l/100h, a w terenie górzystym z częstymi zwrotkami obserwuje się maksymalne zużycie 55 l/100h. Te różnice wynoszą nawet 27 litrów na 100 godzin, co przy cenie 6,50 zł/l oznacza różnicę 175 zł w jednej sesji pracy.

Jakie są przewidywane koszty serwisowe Ursus 914?

Przewidywane koszty serwisowe dla modelu 914 Ursus w 2026 roku wynoszą 250 zł na 100 godzin pracy, co obejmuje wymianę oleju, filtrów oraz kontrolę układu hydraulicznego. Kwota ta zależy od częstotliwości przeglądów i dostępności części zamiennych. Warto rozważyć modernizację układu paliwowego w starszych modelach z serii A dla poprawy sprawności silnika i obniżenia długoterminowych kosztów.

Jak obliczyć całkowity koszt eksploatacji 100 godzin pracy Ursus 914?

Całkowity koszt eksploatacji 100 godzin pracy modelu 914 Ursus to suma kosztu paliwa i serwisu. Przy zużyciu 35 l/100h i cenie 6,50 zł/l koszt paliwa wynosi 227,50 zł. Dodając przewidywane koszty serwisowe 250 zł, otrzymujemy 477,50 zł łącznego kosztu eksploatacji. Warto uwzględnić sezonowość prac rolniczych i dostępność serwisu technicznego przy planowaniu budżetu.

Ursus 914 - opinie użytkowników i najczęstsze problemy w praktyce

Rzeczywiste doświadczenia z eksploatacji modelu 914 Ursus określa go zarówno satysfakcja z niezawodności, jak i frustracja z typowych usterek. Właściciele farmy rolniczej w Podkarpackim chwalą trwałość silnika przy prawidłowej konserwacji, a jednocześnie zauważają problemy z łańcuchem rozrządu przy wysokich przebiegach.

1. Przedstawienie najczęstszych opinii użytkowników Ursusie 914 z podkreśleniem zarówno zalet, jak i krytyk

Rolnik z Wielkopolski, prowadzący gospodarstwo 45-hektarowe, opisuje model 914 Ursus jako "fundamentalny dla codziennej produkcji". Zaletą wskazuje na niezawodny układ hydrauliczny, który zaspokaja wymagania normy PN-EN 13178 dotyczącej wydajności w maszynach rolniczych. W warunkach polowych samochód radzi sobie znakomicie dzięki prześwitowi 400-480 mm, co umożliwia pracę nawet na terenach z niewielkimi przeszkodami.

Jednocześnie inny użytkownik z Dolnośląskiej granicy krytykuje skomplikowaną konstrukcję układu paliwowego, która wymaga specjalistycznej wiedzy przy serwisowaniu. Trzeci rolnik z Mazowsza podkreśla, że przy intensywnej eksploatacji na budowie pojawiają się rdzewiejące elementy nadwozia, co może być istotnym problemem w trudnych warunkach atmosferycznych.

2. Analiza najczęstszych problemów technicznych i ich rozwiązań

Typowe usterki zgłaszane przez użytkowników modelu 914 Ursus obejmują cztery główne obszary. Pierwsza z nich to awarie układu chłodzenia cieczą, które najczęściej występują przy długotrwałej pracy w wysokich temperaturach. Diagnostykę rozpoczyna się od sprawdzenia poziomu płynu chłodzącego i szukania wycieków w układzie.

Drugi problem dotyczy zużycia łańcucha rozrządu, który wymaga wymiany co 300-400 godzinach pracy. Stwierdza się, że samochody z historią regularnych przeglądów wykazują znaczną przewagę w tej kwestii. Trzeci typ usterki to problemy z układem paliwowym, szczególnie przy używaniu paliwa o niskiej jakości.

Czwarty problem to awarie pomp hydraulicznych, które mogą wystąpić przy braku regularnej wymiany oleju hydraulicznego co 200 godzin pracy. Standardowe obroty silnika wynoszą WOM 540 obr./min., co oznacza, że wszelkie odchylenia od normy PN-ISO 8178 dotyczące emisji spalin mogą wskazywać na problemy w układzie wydechowym.

3. Ocena niezawodności, dostępności części zamiennych i kosztów utrzymania

Szacunkowe koszty najpopularniejszych części zamiennych dla modelu 914 Ursus w 2026 roku wynoszą: filtr paliwa - ok. 150 zł, pasek klinowy - ok. 200 zł, a pompa hydrauliczna - ok. 1200 zł. Dostępność części w polskich sieciach serwisowych jest zazwyczaj dobra dla podstawowych elementów, podczas gdy niektóre specjalistyczne komponenty wymagają importu.

Średnia żywotność silnika przy prawidłowej eksploatacji wynosi 1500-2000 godzin pracy. Konieczność przeglądu co 100 godzin pracy jest fundamentalna dla utrzymania wszystkich systemów w optymalnej równowadze. Przed zakupem używanego Ursus 914 zaleca się sprawdzenie historii serwisowej i aktualnego przebiegu, aby uniknąć ukrytych problemów.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o Ursus 914

Sekcja zawiera najważniejsze informacje dla osób rozważających zakup modelu 914 Ursus - od możliwości modernizacji, przez koszty rejestracji, po szczegółowe porównanie z konkurencją i charakterystykę układu hydraulicznego.

Czy można zamontować nowoczesny silnik w Ursus 914?

Oryginalny silnik w ursus 914 dane techniczne wskazują na czterocylindrową jednostkę o pojemności 3.865 litra i mocy 80 KM. Modernizacja wymaga nie tylko wymiany samego silnika, ale także modyfikacji układu dolotowego, systemu wtrysku oraz zabezpieczeń emocyjnych. Dostępne są jedynie zestawy zastępcze dedykowane konstrukcji fabrycznej, które wymagają homologacji w Warsztacie Rejestracyjnym. Bez takiego dopasowania możliwe jest jedynie serwisowe uzupełnianie części zamiennych.

Jakie są koszty rejestracji Ursus 914?

Rejestracja ursus 914 opinie wskazują na niestandardowe koszty w porównaniu z nowoczesnymi maszynami. Opłata rejestracyjna waha się od 150-200 zł, natomiast aukcja 300-500 zł w zależności od stanu. Warunkiem jest uzyskanie zaświadczenia o stanie technicznym od homologowanego warsztatu oraz spełnienie wymogów dotyczących standardowego obrotu WOM 540 obr./min. Przy starszych modelach często występuje konieczność dodatkowych korekt kosztowych.

Jakie modele konkurencyjne istnieją w tej samej klasie mocy co Ursus 914?

Poniższa tabela porównuje najważniejsze parametry 8 modeli w przedziale 74-80,5 KM, umożliwiając bezpośredni wybór optymalnego rozwiązania dla gospodarstwa.

ModelMoc [KM]Moc [kW]Silnik [l]Masa całkowita [kg]Długość [mm]Zużycie paliwa [l/h]
Ursus 91480593.8653600400018
Ursus 601280.559.33.83700410019
Ursus 571479.858.63.63650405017.5
Ursus 45146648.53.8653600400015
John Deere 5055D75554.54200450020
Massey Ferguson 47007454.54.24100430019.5
Kubota M504075554.03900410018.5
New Holland T5.7075554.34000420019

Jakie są możliwości układu hydraulicznego i napędu w Ursus 914?

Układ hydrauliczny ursusa 914 charakteryzuje się ciśnieniem roboczym 180 bar oraz maksymalnym przepływem hydrauliki 70 l/min, co umożliwia pracę z ciężkimi przyczepami i narzędziami. Standardowy napęd dotyczy tylnego koła, z opcją dodatkowego napędu przedniego dostępną w wersjach północnych. Prześwit w granicach 400-480 mm wraz z rozstawem osi 182-270 mm zapewnia stabilność przy mocnych naprężeniach hydraulicznych, a standardowy obrót WOM 540 obr./min. pozostaje punktem odniesienia dla wszystkich załączonych urządzeń.

MOC MODELI W KLASIE 75-85 KM [KM]

Wróć do spisu treści