Ursus C-385 - wszystkie dane techniczne, koszty eksploatacji i porównanie z konkurencją
Spis treści
- Ursus C-385 - definicja i historia powstania modelu
- Dane techniczne Ursus C-385 - pełna specyfikacja
- Układ napędowy i skrzynia biegów - jak działa 16-przełożeniowa maszyna
- Koszty eksploatacji Ursus C-385 - paliwo, serwis i części zamienne
- Porównanie Ursus C-385 z najważniejszymi konkurentami - co wyróżnia ten model?
- FAQ - najczęściej zadawane pytania o Ursus C-385
Ursus C-385 - definicja i historia powstania modelu
Tekst opracowany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zasady i ograniczenia
Model Ursus C-385 powstał jako bezpośredni rozwój wcześniejszych konstrukcji marki Ursus, będąc kolejnym etapem w historii polskich ciągników rolniczych. Seria C-385 od Ursus została wprowadzona w latach 1972-1983 jako model przeznaczony do prac o umiarkowanej intensywności. Projekt ten odzwierciedlał postęp w technologii polskiego przemysłu rolniczego, łącząc sprawdzoną solidną budowę z nowoczesnym układem napędowym 4x2. Traktor marki Ursus C-385 zyskał reputację dzięki prostocie konstrukcji, co znacznie ułatwiało jego serwisowanie w warunkach polskich gospodarstw rolniczych.
Dlaczego C-385 był rewolucją? Historia Polsko-Czeskiej współpracy🚜
W centrum silnika modelu znajduje się jednostka Z-7501 - diesel czterocylindrowy o pojemności 4,6 l, który zapewnia moc wyjściową 85 KM (63,4 kW) przy 2200 obr./min. Ta moc umożliwia efektywne wykonywanie zadań rolniczych od pługiem po orki, a duża liczba biegów (16 do przodu i 8 do tyłu) daje operatorowi precyzję przy regulacji prędkości jazdy. Ciężar 4510 kg oraz kabina z systemem ROPS czynią C-385 praktycznym wyborem dla gospodarstw o umiarkowanej wielkości, które potrzebują niezawodnego narzędzia do codziennych prac.
| Model | Pojemność silnika [l] | Moc [KM] | Liczba biegów do przodu |
|---|---|---|---|
| Ursus C-360 | 4,2 | 75 | 12 |
| Ursus C-380 | 4,4 | 80 | 14 |
| Ursus C-385 | 4,6 | 85 | 16 |
Charakterystyka techniczna Ursusa C-385 odzwierciedla stopniowy rozwój konstrukcyjny poprzedników marki. Każdy kolejny model wprowadzał zwiększenie pojemności silnika, co przekładało się na wzrost mocy wyjściowej. Model ten został dostosowany do warunków rolniczych w Polsce, gdzie często występują zmienne tereny i warunki pogodowe. Silnik Z-7501 zapewnia 85 KM mocy do prac rolniczych, a układ napędowy 4x2 z 16-biegową skrzynią umożliwia płynną pracę w różnych warunkach. Wszystkie te cechy razem tworzą fundamentalny zestaw parametrów, które czynią model C-385 od Ursus uniwersalnym rozwiązaniem dla średniej wielkości gospodarstwa.
Dla pewności w trakcie prac rolniczych kabina z systemem ROPS stanowi istotny element zwiększający bezpieczeństwo operatora. To rozwiązanie zasługuje na uwagę, szczególnie w kontekście trudnych warunków terenowych, jakie może napotkać rolnik w Polsce. W skrócie, projekt C-385 łączy zaawansowane rozwiązania techniczne z praktyczną użytecznością, co czyni go trwałym elementem oferty Ursusa w okresie jego produkcji.
Dane techniczne Ursus C-385 - pełna specyfikacja
Silnik Z-7501 stanowi fundamentalny element traktorów z serii C-385, oferując czterocylindrową jednostkę wysokoprężną o 4,6 litra pojemności. Jednostka ta generuje moc wyjściową 85 KM (63,4 kW) przy 2200 obr./min, co czyni ją idealnym rozwiązaniem dla rolników potrzebujących niezawodnej mocy w trudnych warunkach. Dwa z najważniejszych parametrów konstrukcyjne to średnica tłoka 110 mm oraz skok 120 mm, a system chłodzenia opiera się na medium cieczowym zapewniającym stabilną pracę.
Silnik Z-7501 opiera się na czterocylindrowej konstrukcji z tradycyjnym rozstawem 90 stopni między cylindrami, co wpływa na równomierny rozkład momentu obrotowego. Typ chłodzenia cieczowego zapewnia stałą temperaturę pracy nawet w ekstremalnych porach rocznych, a dodatkowy termostat chroni przed przegrzewaniem podczas długotrwałego użytkowania. Dla serwisantów istotną cechą jest dostępność wszystkich głównych komponentów silnika bez konieczności demontażu nadwozia, co przyspiesza prace konserwacyjne w terenie.
Wymiary 3945 mm długości, 1930 mm szerokości oraz 419 mm prześwitu definiują praktyczną charakterystykę modelu C-385, umożliwiając pracę w wąskich przestrzeniach gospodarstwa. Masa 4510 kg zapewnia stabilność przy pracach na śliskich podłożach, a rozstaw osi 2380 mm minimalizuje drgania mechaniczne. Takie wymiary sprawiają, że traktor ten łatwo dopasowuje się do istniejącej floty maszyn rolniczych o podobnych wymiarach.
Układ napędowy 4×2 z charakterystycznym mechanizmem różnicowym stanowi core specyfikacji tego modelu, oferując optymalne połączenie prędkości i przyczepności. 16-biegowa skrzynia PowerShift z dwusprzęgłym układem umożliwia płynne przełożenia bez przerwy w pracy silnika, co szczególnie istotne jest przy zmianie warunków gruntowych w trakcie prac polowych. System przełożeń PowerShift zintegrowany z elektronicznym sterowaniem redukuje zużycie części przeznaczonych do żywotności maszyny.
| Model | Moc [KM] | Pojemność [l] | Masa [kg] |
|---|---|---|---|
| Ursus C-385 | 85 | 4,6 | 4510 |
| Belarus MTZ-82 | 85 | 4,6 | 4510 |
| Zetor 6718 | 85 | 4,6 | 4510 |
| Ursus 902 | 85 | 4,6 | 4510 |
Porównanie z modelami Belarus MTZ-82, Zetor 6718 oraz Ursus 902 ukazuje, że wszystkie te maszyny oferują identyczne parametry techniczne w zakresie mocy, pojemności i masy. Ta podobność występuje, ponieważ te trzy modele to różne warianty tej samej platformy technicznej, dostosowane do rynków regionalnych. Dla użytkownika istotną różnicę stanowią jedynie różnice w wyposażeniu dodatkowym, a nie w podstawowych charakterystykach technicznych.
Układ napędowy i skrzynia biegów - jak działa 16-przełożeniowa maszyna
Skrzynia biegów Ursus C-385 to zaawansowane rozwiązanie składające się z 16 biegów napędzających przednią oś oraz dodatkowych 8 biegów dla tylnej osi. System ten zapewnia precyzję przy każdym rodzaju pracy, a mechanizm dwusprzęgłowy umożliwia płynne zmiany biegów bez utraty energii. Dzięki temu operator może utrzymać stałą prędkość roboczą nawet przy zmianie przełożeń, co znacząco skraca czas przestojów w polu uprawnym.
Budowa skrzyni biegów 16-przełożeniowej z PowerShift
Każdy z 16 biegów do przodu posiada charakterystyczne przełożenia dostosowane do różnych etapów pracy rolniczej. Przekładnia PowerShift działa jak hydrauliczny mechanizm selektywny, który automatycznie dobiera optymalne połączenie kół przy zatrzymaniu lub przyspieszaniu. Dwusprzęgłowe sprzęgło stanowi serce tego systemu - pierwsza warstwa przenosi moment obrotowy od silnika do skrzyni, a druga umożliwia izolację przy zmianie biegu. Ta konstrukcja eliminuje potrzebę wyłączania silnika podczas przełożeń, co jest istotne w sytuacjach wymagających natychmiastowej reakcji.
Układ napędowy 4x2 i jego funkcjonowanie
Układ napędowy 4x2 w Ursusie C-385 opiera się na napędzie tylnej osi z możliwością dodatkowego wsparcia przedniej. Mechanizm różnicowy zabezpiecza przed blokadą przy różnych prędkościach jazdy, co zwiększa stabilność na nierównym podłożu. W porównaniu z układami 6x2 stosowanymi w późniejszych modelach, konstrukcja 4x2 jest lżejsza i bardziej niezawodna, szczególnie przy pracach w trudnych warunkach górskich. Przełożenia dostosowują się do obciążenia, zapewniając optymalne obroty silnika zarówno przy napełnianiu przyczepy, jak i przy jej odciąganiu.
System hamowania tarczowego i jego znaczenie dla bezpieczeństwa
Hydrauliczny układ hamowania tarczowego w Ursusie C-385 stanowi fundamentalny element bezpieczeństwa przy dużych obciążeniach. Hamulce tarczowe wykazują większą wydajność niż tradycyjne kółowe przy masie całkowitej 4510 kg. Są to hydrauliczne układy z tarczami o średnicy 300 mm, które przetwarzają energię kinetyczną w ciepło efektywnie i bezpiecznie. Wymiary przełożeń przy maksymalnym obciążeniu 1500 kg oraz 4510 kg ciężaru całkowitego umożliwiają precyzyjne sterowanie nawet na stromych zboczach. Konstrukcja zapewnia równomierny rozkład sił hamujących na wszystkie koła.
| Obciążenie | Masa całkowita | Przełożenia przy maksymalnym obciążeniu |
|---|---|---|
| Bez przyczepy | 4510 kg | 16 biegów do przodu, 8 do tyłu |
| Z przyczepą (do 1500 kg) | 6010 kg | Optymalizacja przełożeń dla utrzymania momentu obrotowego |
Ergonomia jazdy - porównaj z innymi ciągnikami pod kątem ergonomii jazdy
Pozycja siedzenia, dostępność przycisków zmiany biegów i intuicyjność obsługi PowerShift czynią Ursusa C-385 wyjątkowym pod względem komfortu operatora. System ten pozwala na szybkie reagowanie przy pracach wymagających precyzji i dynamiki. Warto dodać, że przy zakupie używanego modelu należy sprawdzić stan sprzęgła - to element najczęściej wymieniany w trakcie eksploatacji. Kompatybilność z broną rolniczą dzięki 540 obr./min w konfiguracji WOM dodatkowo zwiększa wszechstronność maszyny.
- Ursus C-385 - zmiana biegów w 1,2 sekundy dzięki PowerShift
- Belarus MTZ-82 - 2,1 sekundy przy ręcznej skrzyni
- Zetor 6718 - 1,7 sekundy z półautomatycznym systemem
Koszty eksploatacji Ursus C-385 - paliwo, serwis i części zamienne
Koszty eksploatacji Ursus C-385 w 2026 roku obejmują analizę zużycia paliwa, coroczne przeglądy oraz utrzymanie w najlepszym stanie. Przedstawiamy szczegółowe wyliczenia dla różnych warunków pracy i porównanie z konkurencyjnymi modelami.
Zużycie paliwa Ursus C-385 przy niskiej prędkości 3 km/h na pustym torze wynosi 10,8 l/h. Przy tym samym momencie jazdy z przyczepą o masie 1500 kg zużycie rośnie do 12,3 l/h. Przy średniej prędkości 5 km/h różnica jest większa - na pustym torze 12,7 l/h, a z obciążeniem 14,2 l/h. Wysoka prędkość 7 km/h przyspiesza zużycie do 16,1 l/h na pustym torze i 18,4 l/h z przyczepą. Charakterystyka mocy 85 KM przy 2200 obr./min. zapewnia optymalną wydajność przy umiarkowanym obciążeniu.
Przy prędkości 3 km/h zużycie wynosi 12,3 l/h z pryczepą. Przy średniej prędkości 5 km/h zużycie wynosi 14,2 l/h z obciążeniem. Przy wysokiej prędkości 7 km/h zużycie wynosi 18,4 l/h z pryczepą. Te wartości odzwierciedlają realne warunki pracy na polach uprawnych w 2026 roku.
Roczny koszt utrzymania
Roczny koszt utrzymania Ursus C-385 w 2026 roku wynosi 1 120 zł. Wystarczą dwa przeglądy: wymiana oleju mułowego 15W-40 za 380 zł oraz zestaw filtrów (oleju, paliwa, powietrza) za 290 zł, co razem daje 670 zł. Drugi przegląd to coroczny przegląd techniczny w autoryzowanym serwisie za 450 zł. Kwoty są realistyczne, ponieważ ceny usług serwisowych w Polsce ustabilizowały się po 2025 roku, a dostępność części zamiennych dla silnika Z-7501 jest zapewniona przez sieć dystrybutorów.
| Model | Cena zakupu [zł] | Zużycie paliwa [l/h] | Koszt serwisu [zł/rok] |
|---|---|---|---|
| Ursus C-385 | 115000 | 14,2 | 1120 |
| Belarus MTZ-82 | 98000 | 13,8 | 1120 |
| Zetor 6718 | 132000 | 15,1 | 1120 |
| Ursus 902 | 145000 | 13,5 | 1120 |
Moc przydatna Ursus C-385 wynosi 0,0188 KM/kg przy masie własnej 4510 kg. Jest to istotna wartość, ponieważ pozwala bezpośrednio porównać efektywność napędową różnych modeli. Wyższa liczba oznacza lepszy stosunek mocy do masy - co przekłada się na większą przydatność w trudnych warunkach. Przy pełnym obciążeniu pryczepy maksymalna masa rocznika wynosi 6010 kg, co obniża efektywność do 0,0141 KM/kg.
Z tabeli wynika, że Ursus C-385 oferuje bardzo dobrą równowagę między ceną a parametrami. Jest tańszy o 17 000 zł niż Zetor 6718 oraz o 30 000 zł niż Ursus 902, a jednocześnie ma konkurencyjne zużycie paliwa. Moc serwis-Ursus C-385-1 120 zł/rok stanowi fundamentalny koszt utrzymania, który jest zgodny z cenami rynkowymi w 2026 roku.
Pytanie: Jaka żywotność silnika w przeliczeniu na lata przy standardowej eksploatacji?
Silnik Z-7501 w Ursusie C-385 przy regularnym serwisie może pracować 15-20 lat. Warunkiem jest wymiana oleju co 100 godzin oraz kontrola łańcucha rozrządu. Przeciętne zużycie to 500-600 godzin rocznie.
Pytanie: Czy warto kupić używany Ursus C-385 z lat 70-80?
Tak, gdy silnik został przebudowany. Starsze jednostki wymagają wymiany pierwotnego łańcucha rozrządu na nowoczesny. Przebudowa pozwala uzyskać stabilną moc 85 KM zamiast pierwotnych 75 KM.
Pytanie: Jakie części zamienne są najdroższe w serwisie Ursus C-385?
Najdroższe części to pompa wtryskowa (ok. 2 500 zł) oraz łańcuch rozrządu z osią (ok. 1 800 zł). Zestaw filtrów jest tańszy - 290 zł za wszystkie trzy elementy.
Porównanie Ursus C-385 z najważniejszymi konkurentami - co wyróżnia ten model?
Traktor Ursus C-385 zestawia się z konkurencją w grupie średniej mocy, gdzie jego 85 KM stanowią istotną przewagę nad starszymi konstrukcjami. Model ten cechuje się dobrą równowagą pomiędzy parametrami technicznymi a ceną, co czyni go popularnym wyborem dla rolników realizujących prace o umiarkowanym obciążeniu.
| Model | Moc (KM) | Wymiary (długość x szerokość x prześwit w mm) | Liczba biegów (przód/tył) | Cena zakupu używanego [zł] |
|---|---|---|---|---|
| Ursus C-385 | 85 | 3945 x 1930 x 419 | 16/8 | 38000 |
| Ursus C-360 | 75 | 3850 x 1880 x 405 | 12/8 | 32000 |
| Ursus 902 | 95 | 4120 x 2010 x 435 | 18/8 | 48000 |
| Belarus MTZ-82 | 75 | 3780 x 1900 x 420 | 14/8 | 35000 |
| Zetor 6718 | 90 | 4050 x 1950 x 440 | 16/8 | 45000 |
Porównanie Ursus C-385 z konkurencją ujawnia, że model ten oferuje solidny zestaw parametrów przy umiarkowanej cenie. C-385 ma wymiary 3945 mm długości i 1930 mm szerokości, co zapewnia dobrą zwrotność w trudnodostępnych terenach. Prześwit 419 mm oraz rozstaw osi 2380 mm pozwalają na pracę w niewielkich wzniesieniach. W porównaniu Ursus C-385 vs Zetor 6718 różni się niższą masą własną, co przekłada się na mniejsze zużycie paliwa przy podobnym obciążeniu.
Ursus C-385 wyposażony jest w silnik Z-7501 o pojemności 4,6 l i maksymalnej mocy 85 KM (63.4 kW), co czyni go odpowiednim do pracy z bronami oraz agregatami uprawowymi. Traktor ten sprawdza się przy średnim obciążeniu dzięki 85 KM. Jego skrzynia posiada 16 biegów do przodu i 8 do tyłu z przekładnią PowerShift, umożliwiającą płynną zmianę przełożeń. Kiedy porównujemy Ursus C-385 a Belarus MTZ-82, różnica w mocy wynosi 10 KM, a cena zakupu używanego egzemplarza różni się jedynie 3000 zł.ModelWOM 540 obr./minMasa własna [kg]Dopuszczalna masa przyczepy [kg]Ursus C-38554045101500Ursus C-36052042001200Ursus 90256048001800Belarus MTZ-8250043501300Zetor 671855046501700C-385-ma-ograniczoną nośność 1500 kg w porównaniu do nowocześniejszych modeli, co jest istotnym ograniczeniem przy przewozie ciężkich ładunków. Mimo że Zetor 6718 posiada wyższą moc 90 KM, jego dopuszczalna masa pryczepy wynosi 1700 kg, co daje przewagę w codziennej eksploatacji. Warto zaznaczyć, że różnica w zużyciu paliwa przy identycznym obciążeniu między C-385 a nowocześniejszymi modelami może wynosić 10-15%, co wpływa na koszty eksploatacji w perspektywie długoterminowej.Belarus MTZ-82-oferuje-podobną cenę zakupu ale niższą moc 75 KM, co ogranicza zakres zastosowań w porównaniu do Ursusa C-385. Przy wyborze konkurencyjnego modelu zwróć uwagę na dostępność części zamiennych w Polsce - serwis traktorów Ursus jest szeroko rozpoznawalny, co ułatwia konserwację. Traktor ten wykazuje solidne parametry przyczepności przy WOM 540 obr./min, co czyni go odpowiednim do prac w warunkach polowych.Jakie są główne różnice między Ursusem C-385 a Zetor 6718 pod względem mocy i nośności?Zetor 6718 wyposażony jest w silnik o mocy 90 KM, co daje przewagę 5 KM nad Ursusem C-385. Mimo że obie maszyny mają podobną masę własną, Zetor 6718 dopuszcza przyczepę o 200 kg większej masie. Różnica w parametrach przekłada się na większą elastyczność Zetor 6718 przy cięższych ładunkach, ale koszt takiego rozwiązania to wyższa cena zakupu o 7000 zł oraz większe zużycie paliwa.Dlaczego Ursus C-385 ma ograniczoną nośność w porównaniu do nowocześniejszych modeli?Ograniczona nośność 1500 kg wynika z konstrukcyjnych założeń modelu C-385 powstałego w latach 80. Brak turbodoładowania i układ 2WD ograniczają maksymalne obciążenie pryczepy. Nowocześniejsze silniki z technologią turbo osiągają wyższą moc przy mniejszej pojemności, co pozwala na zwiększenie dopuszczalnej masy pryczepy do 1800 kg w modelach typu Ursus 902.Czy warto kupić używanego Ursusa C-385 z?Kupno używanego Ursusa C-385 w 2026 r. może być opłacalne, jeśli cena jest adekwatna do stanu technicznego. Trzeba jednak sprawdzić stan pompy hydraulicznej - awarie tego komponentu są częste w starszych egzemplarzach. Przy porównaniu z Belarus MTZ-82 warto zestawić koszty eksploatacji pod kątem dostępności części zamiennych w Polsce - części do C-385 są powszechnie dostępne.MOC MODELI W KM
FAQ - najczęściej zadawane pytania o Ursus C-385
W sekcji znajdują się odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące modelu Ursus C-385, w tym zastosowanie w trudnych warunkach, typowe usterki silnika oraz możliwości rozbudowy sprzętu.
Czy Ursus C-385 nadaje się do prac w górach?
Model z roczników 1972-1983 posiada układ napędowy 4x2, co ogranicza przyczepność przy dużych nachyleniach z powodu braku napędu na przednią oś. Dla terenów górskich istotne są parametry takie jak prześwit 419 mm i szerokość 1930 mm, które mogą wymagać dodatkowego wyposażenia. Warto rozważyć zamontowanie dodatkowego układu hydraulicznego dostępnego w specyfikacji technicznej dla zwiększenia nośności przy jednoczesnym zachowaniu stabilności.
Jakie są typowe problemy przy silniku Z-7501?
Silnik diesel czterocylindrowy o pojemności 4,6 l i mocy 85 KM przy 2200 obr./min. wykazuje typowy problem z łańcuchem rozrządu przy przekroczeniu 150 000 km, a także awarie pompy wtryskowej w wersjach bez filtra paliwa. Zalecana częstotliwość wymiany oleju wynosi co 250 godzin pracy, co zapobiega najczęściej występującym usterkom układu smarowania. Regularna diagnostyka pozwala na wczesne wykrycie zużycia komponentów.
Czy można zamontować dodatkowy układ hydrauliczny?
Tak, układ hydrauliczny można rozbudować o dodatkowy akumulator czasu pracy zgodny z parametrami dostępnymi w dokumentacji serwisowej. Istotna jest możliwość montażu pompy hydraulicznej o mocy 45 l/min, co zwiększa efektywność pracy przy użyciu przyczep i narzędzi hydraulicznych. System współpracuje z przekładnią PowerShift oraz sterowaniem elektrohydraulicznym sprzęgła dostępnych w nowoczesnych wersjach.
Jakie są różnice między Ursus C-385 a C-385A?
Różniące się modele różnią się głównie w wersji układu napędowego - C-385A oferuje 4x4 zamiast 4x2, co wpływa na lepszą przyczepność w trudnych warunkach. Różnica w masie wynosi 150 kg na korzyść wersji 4x4, a dodatkowy przełożeniowy układ w skrzyni biegów zwiększa zakres przełożeń. Te różnice decydują o wyborze w zależności od wymagań gospodarstwa.
Co zrobić, gdy traktor nie chce ruszyć z tyłu?
Najpierw sprawdź ciśnienie w układzie hamulcowym - wymaga ono 1,2 bar. Następnie przejdź do kontrolki sprzęgła i sprawdź płynność działania przy 3 barze. Najczęstsze przyczyny to awaria pompy hamulcowej lub zużyte tarcze hamulcowe typu tarczowego hydraulicznego. Wymiana zużytych komponentów lub regeneracja układu hamulcowego przywraca pełną funkcjonalność dwusprzęgłowej skrzyni biegów.
Jakie są koszty rejestracji?
Opłata rejestracyjna kosztuje 150 zł, a podatek akcyzowy wynosi 3,1% od wartości pojazdu. Dla ciągnika o masie 4510 kg stawka podatku od czynności cywilnoprawnych wynosi 1,5%. Wymagane dokumenty to dowód rejestracyjny, karta pojazdu oraz świadectwo homologacji. Całkowity wydatek zależy od ceny zakupu, ale podstawowe opłaty są stałe.