Zaprawianie nasion soi – po co i jak je wykonać?

Zaprawianie soi jest tematem bardzo szerokim i nie ogranicza się tylko do zastosowania zaprawy fungicydowej lub zawierającej bakterie brodawkowe. Do procesu zaprawiania warto włączyć także Rootex, który w swoim składzie zawiera łatwo przyswajalne składniki pokarmowe oraz kwasy humusowe.

Szczepienie nasion soi

Soja zaliczana jest do roślin bobowatych i w związku z tym bardzo dobrze współpracuje z bakteriami brodawkowymi. Jednak szczep zasiedlający korzenie soi nie występuje naturalnie w glebie. Dlatego też bardzo ważne jest jego zastosowania podczas zaprawiania nasion do siewu.

Może być ono wykonane przez hodowcę lub w gospodarstwie bezpośrednio przed siewem. Niektórzy plantatorzy dodatkowo zaprawiają materiał siewny już zaprawiony wcześniej. Na nasiona soi zostają naniesione Bradyrhizobium japonicum, których zadaniem jest wiązanie azotu atmosferycznego.

Zaszczepienie soi i dobre wykształcenie brodawek na korzeniach pozwala na ograniczenie nawożenia azotowego, a nawet całkowitą jego redukcję.

Zaprawy grzybobójcze

W okresie wschodów w uprawie soi mogą występowa dwie ważne choroby: zgorzel siewek oraz fuzarioza siewek. Prowadzą one do zamierania młodych roślin i do strat w obsadzie. Utrzymanie planowanej obsady jest bardzo ważne, ponieważ soja wytwarza bardzo małą liczbę rozgałęzień bocznych. Jest to cecha genetyczna odmiany, a nie związana z ilością miejsca w łanie.

Obecnie zarejestrowane w Polsce jest kilka zapraw, które zawierają jedną substancję czynną — fludoksonil. Jest ona zwarta między innymi w produkcie Maxim 025 FS, który można nabyć w sklepie internetowym dla Rolnika prowadzonym przed ogólnopolskiego dystrybutora firmę Osadkowski.

Warto wspomóc soje nawożeniem donasiennym

W procesie zaprawiania nasion soi można wykorzystać nawóz donasienny Seed Star lub wybrać nowe rozwiązanie Rootex. Produkt ten z sukcesem wykorzystywany jest do zaprawiania wybranych odmian pszenicy ozimej.

Rootex w swoim składzie zawiera azot, fosfor i potas w formach bardzo łatwo przyswajalnych. Dzięki czemu składniki te są szybko dostępne do młodych roślin. Dodatkowo zawarte w produkcie kwasy humusowe wpływają korzystnie na rozwój bakterii Bradyrhizobium japonicum, dzięki czemu mogą one jeszcze efektywniej zasiedlać system korzeniowy soi.

Inne korzyści z zastosowania Rootex:

  • stymulacja do rozwoju systemu korzeniowego — przerasta większą objętość gleby,
  • zwiększenie dostępności łatwo przyswajalnych mikro i makroelementów,
  • podniesienie tolerancji roślin o okresowy deficyt wody.

Tekst promocyjny



Zobacz także:
Photo of author

Dominik

Dodaj komentarz